Mobilné aplikácie, za ktoré sa platí súkromím. Určite máte nainštalovanú aspoň jednu z nich

Mobilné aplikácie, za ktoré sa platí súkromím. Určite máte nainštalovanú aspoň jednu z nich

Americký denník na svojich stránkach ohúril prieskumom. Zistil, že bežné aplikácie, ako cestovné poriadky či aktualizácie počasia, neustále sledujú, kde sa nachádzate. Získané dáta posielajú minimálne 75 spoločnostiam.

Vzorka informácií zozbieraných cez aplikácie odhaľuje súkromie s ohromujúcimi podrobnosťami. Odkrýva cestovanie ľudí s presnosťou pár metrov a v niektorých prípadoch sa informácie aktualizujú viac než 14 000-krát denne. Spoločnosti, ktorým sú dáta posielané, používajú, analyzujú alebo predávajú údaje maloobchodom, inzerentom a marketingovým spoločnostiam, ktoré sa sústredia na správanie spotrebiteľov. Trh s predajom reklamy zameranej na umiestnenie propagačných materiálov je z roka na rok čoraz horúcejší a dosahuje odhadovaných 21 miliárd dolárov.

Tieto obvinenia sa neobjavili na internete prvýkrát. Aplikácie sa však vždy vyhovárali na počiatočné prijatie podmienok počas sťahovaní aplikácií, ako sú zapnuté služby ukazovania polohy, prístup ku kontaktom, ku galériám a podobne. Avšak požiadavky, ku ktorým sú ľudia vyzvaní pred stiahnutím, sú neúplné, zavádzajú a človek sa dozvie úplnú pravdu až po prečítaní 20-stranových obchodných podmienok. Lokalizačné služby pritom odhalia najintímnejšie detaily vášho života, ako napríklad kde bývate, pracujete, kedy ste boli navštíviť doktora, s kým a kam ste šli na rande. Nie je fér, že o tomto masívnom neviditeľnom obchode nie sme dostatočne oboznámení. A že s tým nemôžeme urobiť vôbec nič.

Neexistuje žiadny federálny zákon, ktorý by obmedzoval zhromažďovanie alebo používanie citlivých údajov. Zdroj: pixabay.com

Anonymita? Ani náhodou

Podľa spoločnosti Mighty Signal obsahuje kód zdieľania polohy viac ako 1000 populárnych appiek. V systéme Android spoločnosti Google bolo zistených približne 1200 takýchto aplikácií, pričom v službe IOS spoločnosti Apple okolo 200. Neexistuje žiadny federálny zákon, ktorý by obmedzoval zhromažďovanie alebo používanie takýchto údajov. Napriek tomu aplikácie, ktoré žiadajú o prístup k polohe používateľov, no zároveň si ponechávajú dôležité podrobnosti o tom, ako sa údaje budú používať, môžu byť obvinené z klamlivých obchodných praktík.

Dalo by sa polemizovať aj o gigantoch sociálnych sietí, ktorí vehementne trvajú na tom, že majú súkromie užívateľov prísne chránené, no pričasté hackerské útoky hovoria o inom. Spoločnosť Facebook čelí týmto atakom pravidelne. Po každom sú zverejnené dáta niekoľkých miliónov ľudí. Zoberme si aj taký Whatsapp, ktorý si pri inštalácii žiada prístup takmer ku všetkému, čo je v mobile. Cez kontakty potom získava aj údaje ľudí, ktorí si ho nikdy nenainštalovali.

Aplikácia Whatsapp získava cez kontakty údaje ľudí, ktorí si ju nikdy nenainštalovali. Zdroj: pixabay.com

Konto sa v súčasnosti dá jednoducho hacknúť pomocou aplikácií, ktoré vyvinuli dvaja softvéroví vývojári. Možno sa tak dostať k údajom o poslednom prístupe, profilovým obrázkom, správam, statusom a nastaveniam ochrany osobných údajov každého používateľa, čo z Whatsappu nerobí práve bezpečnú appku. Ďalšími aplikáciami s pochybnou ochranou súkromia sú, ako sme už spomínali, Cestovné poriadky či Počasie. Pri nich je zasielanie lokalizácie samozrejmosťou.

Biznis mobilné telefóny značky Blackberry majú ako jediné prepracovanú ochranu užívateľov a údaje zo zariadenia nepustia von. Vyznačujú sa vopred nainštalovanou aplikáciou s názvom DTEK (viac sa dočítate tu), ktorá okamžite zablokuje akékoľvek snahy o získanie osobných údajov. Blacberry vám posiela upozornenia typu: „Aplikácia …. si vyžiadala prístup k vašej polohe/kontaktom/kamere.”

Čo sa s tým dá robiť?

Možným riešením je výber podobnej služby. Na trhu je obľúbená japonská aplikácia Line zarábajúca na predaji nálepiek (veľkých emotikonov), ktorá umožňuje bezplatne posielať správy, volať a zdieľať multimediálny obsah. Podobné funkcie poskytuje aj Viber, považovaný za konkurenta služby Skype, či bezplatná kórejská aplikácia KakaoTalk, ktorá umožňuje šifrovanie komunikácie. Na prenose zakódovaných dát fungujú aj švajčiarske aplikácie Threema – tá je považovaná za jednu z naj appiek, ktorú môžete používať na chránenú komunikáciu v telefóne, a tiež myENIGMA.

Zdroj: nytimes.com

Avatar

Redaktorka magazínu Klocher. V rokoch 2016-2018 pôsobila na poste šéfredaktorky študentského časopisu Atteliér, ktorý bol viackrát ocenený na novinárskej súťaži Štúrovo pero.