Alergia na jedlo: 4 rady, ako ju bez námahy zvládnete aj počas cestovania

Alergia na jedlo: 4 rady, ako ju bez námahy zvládnete aj počas cestovania

Alergia na jedlo znepríjemňuje život mnohým ľuďom. Ešte viac  v prípade, že sa chystáte vycestovať za hranice Slovenska. Ako si pred alergiou pomôcť?

Nepríjemná alergia môže vzniknúť ajobyčajných potravín, ktoré máme každodenne k dispozícii. Bohaté skúsenosti s alergiou má doktorka Alyson Pidichová z New Yorku, ktorá pomáha pacientom práve pri liečbe a zmiernení nepríjemných alergických reakcií. Bez ohľadu na fakt, či sa chystáte odcestovať na pár dní, alebo na celý rok, doktorka odporúča sa pred prejavmi alergie chrániť nasledovnými radami.

Pred vycestovaním si zadovážte osobnú alergickú kartičku

Chystáte sa na služobnú cestu alebo výlet za hranice Slovenska? Zjednodušiť pobyt na akejkoľvek zahraničnej ceste môže alergická kartička, na ktorej je možné si spísať krátke údaje o tom, na aké druhy jedla ste alergický. Avšak nie každý túži po tom, aby sa pred odchodom zaťažoval vyrábaním nejakej kartičky. V súčasnosti existuje pracovná skupina Allergy translation, kde si ju môžete objednať za cenu cca 7 eur.

Výhodou kartičky je, že budete mať k dispozícii zoznam konkrétnych jedál/alergénov preložený do cudzieho jazyka. Mala by obsahovať všetko, čo nemôžete jesť. Čo značne skracuje čas, ktorý by ste strávili pri lúštení etikiet na produktoch. Na obsahu kartičky si doktorka dáva skutočne záležať, pretože trpí alergiou na mäkkýše. Zodpovednosť k vlastnému zdraviu špeciálne zaviedla potom, keď na pobyte v Mexiku zjedla krevety a následne sa vyhádzala po celom tele.

Pozor na to, aké jedlo si objednáte

I keď by sa mohlo zdať, že pri výbere jedla ste skutočne dôslední, spozornite. Vedeli ste, že alergény sa môžu vyskytovať v jedlách v tekutom skupenstve, akými sú dresingy na šalát či polievky? Alergény môžu byť rafinovane skryté. Napríklad kuchári pri príprave jedál v reštaurácii používajú ako zahusťovadlo múku. Je skutočne nepríjemné, ak zistíte, že lákavá omáčka sa po zjedení môže premeniť na nepríjemné alergické reakcie.

Naplňte svoje kufre jedlom

Doktorka odporúča už počas cestovania mať v zásobe jedlo, ktoré dobre poznáte a viete, že je skutočne bezpečné. Vhodným príkladom je prášok s hrachovým proteínom, ktorý trávenie na rozdiel od iných druhov až tak nezaťažuje. Dobrou voľbou je tiež zdravá zelenina alebo sušené ovocie.

Noste so sebou liek na alergiu

Nezáleží na tom, či sa alergia vyskytuje vo veľkom, alebo menšom rozsahu. Vždy je nutné ju liečiť, preto si do kufra zabaľte dostatočné množstvo predpísaného lieku. Ak cestujete s priateľom, kamarátkou alebo kolegom, poproste ho/ju o láskavosť, aby do svojej batožiny tiež zabalil/a niekoľko balení. Na záver je nutné si ujasniť, či krajina, do ktorej sa chystáte vycestovať, predpisuje vami užívaný liek, alebo si budete musieť zadovážiť o pár balení naviac.

Zdroj: New York Times

Avatar

I keď študujem Marketingovú komunikáciu, už od začiatku ma to vďaka predmetu onlinovej žurnalistiky, lákalo písať články. Zameriavam sa na oblasť lifestylových článkov. V minulosti som pracovala v marketingovej agentúre ako social media pracovník a copywriter.