Aké sú top nebezpečné destinácie roku 2019?

Aké sú top nebezpečné destinácie roku 2019?

Spojené kráľovstvo je na rovnakej úrovni bezpečnosti ako Omán a Jordánsko. Naopak najbezpečnejšie by sme sa mali cítiť v Luxembursku, Dánsku či Švajčiarsku. Do akých krajín vycestovať v roku 2019, sa dozvieš v tomto článku.

Nebezpečné destinácie

International SOS je svetová spoločnosť zaoberajúca sa ochranou ľudských životov vo viac ako 1000 miest v 90 krajinách. Experti z International SOS publikovali mapu dovolenkových destinácií na rok 2019, ktorá poukazuje na bezpečnosť v krajine.

Do úvahy sa brali súčasné hrozby v krajine, politické násilie (vrátane terorizmu, povstania, nepokojov či vojny), sociálne nepokoje (vrátane sektárskeho, komunálneho a etnického násilia)) a násilne a drobné zločiny. Zohľadňujú sa aj faktory ako robustnosť dopravnej štruktúry, stav priemyselných vzťahov, účinnosť bezpečnostných a záchranných služieb či citlivosť krajiny na prírodné katastrofy.

Aké sú top nebezpečné destinácie roku 2019?
Zdroj: independent.co.uk

Úrovne rizika nebezpečia v krajinách

Na mape je uvedených päť kategórií rizík, ktoré môžu znepríjemniť turistom pobyt v krajine: nevýznamné, nízke, stredné, vysoké a extrémne riziko.

V súčasnosti sa len veľmi málo krajín dokáže zaradiť do “nevýznamnej” skupiny. V Európe sú do tejto kategórie zaradené iba Luxembursko, Dánsko, Slovinsko, Švajčiarsko, Nórsko, Fínsko, Island a Grónsko.

Väčšina európskych krajín sa považuje za rizikové, vrátane Spojeného kráľovstva, rovnako ako Irán, Jordánsko, Omán, Katar, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Gruzínsko, Azerbajdžan, Arménsko a Uzbekistan. Ako vidí nebezpečenstvo v rizikových krajinách úspešný slovenský dokumentárny fotograf Ján Husár, sa dočítaš v našom nedávnom rozhovore.

Kanada, USA, Austrália a Nový Zéland sú naopak na nízkej úrovni rizika.

Extrémne rizikové krajiny sú v Afrike a na Strednom východe vrátane Sýrie, Jemenu, Afganistanu, Líbye, Južného Sudánu a Somálska.

Slovenský fotograf Ján Husár pri masových hroboch Yezidov na hranici Sýrie a Iraku. Zdroj: archív Jána Husára

Najviac nebezpečné krajiny:

 1. Sýria
 2. Jemen
 3. Afganistan
 4. Irak
 5. Líbya
 6. Mali
 7. Stredoafrická republika
 8. Južný Sudán
 9. Somálsko
 10. Pásmo Gazy
 11. časť Egypta
 12. časť východnej Nigérie
 13. časť východnej Ukrajiny
Aké sú top nebezpečné destinácie roku 2019?
Zdroj: pexels.com

Najmenej nebezpečné krajiny:

 1. Luxembursko
 2. Švajčiarsko
 3. Slovinsko
 4. Nórsko
 5. Dánsko
 6. Fínsko
 7. Grónsko
 8. Island
 9. Seychely
 10. Kapverdy

Cestujte bezpečne s aplikáciou v mobile

International SOS vám ponúka šikovnú aplikáciu do mobilu, vďaka ktorej budete na svojich cestách viac obozretnejší. International SOS Assistance vám ukáže aktuálne bezpečnostné podmienky na mieste, v ktorom sa nachádzate a poskytne vám aj informácie o zdravotníckych službách.

Zdroj: independent.co.uk / Helen Coffey

Avatar

Redaktorka magazínu Klocher – študuje masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Pravidelne píše pre magazín o zdravom životnom štýle Fitshaker. Jej články nájdete aj na Refresher Blogu či na portály Cvičte.sk. Vytvorila blog Ženuškáreň a vydala knihu Tvoja kniha do kabelky. Spolupodieľala sa na bestselleroch Z fitka do kuchyne, Fitness diár a Fitness kalendár.