Tetovač Adam Bandura: Svoje návrhy sa snažím vytvárať tak, aby som dal zákazníkovi to, čo ešte v realistike nevidel

Tetovač Adam Bandura: Svoje návrhy sa snažím vytvárať tak, aby som dal zákazníkovi to, čo ešte v realistike nevidel

Dvadsaťročný umelec zo Stropkova tetuje od svojich pätnástich. Čím je jeho tvorba tak originálna a čo bizarné odmietol tetovať?

V čom je podľa teba tvoja práca jedinečná? V čom sa odlišuješ od iných umelcov?

V jedinečnosti tvorí hlavnú rolu nekopírovať. Svoje návrhy sa snažím vytvárať v takom duchu, aby som dal danému zákazníkovi to, čo ešte nikto v realistike nevidel. Ako každý iný umelec, aj ja mám svoju techniku.

Tú sa snažím stále zdokonaľovať. 90 % mojich výtvorov tvoria realistické motívy. Realistika neznamená to, že kerka má vyzerať do bodky ako fotka. Práve štylizáciou a štruktúrou, ktorú pridávam do svojich prác, sa snažím odlišovať od takzvanej pure realistiky.

Adam Bandura
Zdroj: Adam Bandura

Ako prebieha proces tvorby tvojich motívov? Vkladáš do svojich tetovaní aj nejakú emóciu?

Každé stretnutie s klientom je jedinečné a veľmi záleží aj na vzťahu medzi tetovačom a klientom. Každý z nich so sebou prinesie inú dávku emócií, či už je to optimizmus, radosť, strach, alebo dokonca pesimizmus. Do každého tetovania alebo návrhu sa snažím pustiť na 100 %. To je dôvod, prečo sa na moje reakcie niekedy čaká o čosi dlhšie, nakoľko nie stále som v tom tvorivom moode.

Takže aj pri tetovaní sa stáva, že ťa občas múza nekopne?

Samozrejme. Nie každý motív je pre mňa zaujímavý na spracovanie a nie pri každom sa môžem odviazať. Vo svojej tvorbe by som chcel dosiahnuť to, aby mi ľudia, ktorí ma budú vyhľadávať, nechávali voľnú ruku na spracovanie motívu, pretože takto vznikajú tie najhodnotnejšie práce.

tatér Adam Bandura
Zdroj: Adam Bandura

Určite sa ti ako talentovanému tetovačovi otvorili mnohé možnosti. Viem, že si aj veľa cestoval. Čo zatiaľ považuješ za najväčší úspech vo svojej kariére?

Nenazval by som to úspechom, ale mojou najväčšou skúsenosťou doposiaľ bola spolupráca s chalanmi, ktorí vybudovali Diamond Inside, čo je kvázi najväčšie tetovacie štúdio v Európe so sídlom v Prahe. Bola to obrovská vila nad mestom, o ktorej sa mi dovtedy ani nesnívalo.

Klient si u mňa chcel dať vytetovať na čelo cintorín.

Videli ste už v tetovacom štúdiu vnútorný bazén, fontány alebo ovocný sad? Strávil som tam s chalanmi takmer pol roka a bolo mi veľkou cťou byť súčasťou takéhoto kolosálneho štúdia. Je to pre mňa niečo, čo mi dalo zatiaľ najviac skúseností a vážim si to hlavne preto, lebo si uvedomujem, že len málokto dostane podobnú príležitosť.

tetovanie Adam Bandura
Zdroj: Adam Bandura

Na ktoré z tetovaní si najviac hrdý?

Veľký význam pre mňa majú tetovania, ktoré robím svojmu bratovi, keďže on a moja milovaná mama sú jediní z našej rodiny, ktorí ich obľubujú. K svojej tvorbe som však až nadmieru kritický. Veľa mojich skíc totiž nikto nikdy neuvidí, lebo mám vo zvyku 70 % svojej práce po dokončení roztrhať a zahodiť. Takto u mňa vzniká progres.

Ozaj zvykneš svoje práce aj roztrhať? Neukazuješ ich nejakému profesionálovi, ktorý by ti na ne dal konštruktívnu kritiku?

S umelcami, ktorým by som svoju prácu mohol ukázať, sa stretávam len málo. Na druhej strane, ak je tá kritika od niekoho, kto do umenia vidí, tak ju prijmem a zamyslím sa nad ňou, aby som pri najbližšom diele nespravil tú istú chybu.

Mám vo zvyku 70 % svojej práce po dokončení roztrhať a zahodiť.

V tvojej práci môžeme nájsť rôzne tváre ľudí, zvierat, kresby ruží či iných prvkov. Čo ťa inšpiruje najviac?

Pri tvorení ma sčasti inšpiruje historická architektúra, hlavne gotika, a tiež zvieratá, keďže ich milujem. Ak by som mal byť konkrétny, tak sa mi páči hlavne štruktúra zvieracej srsti či výraz ich tváre. Veľa inšpirácie dokonca čerpám aj z lásky k opačnému pohlaviu. Nech to znie akokoľvek divne, láska mi často prináša práve ten druh múzy, ktorý potrebujem.

Aké boli tie najväčšie podivnosti, ktoré od teba chceli vytetovať tvoji klienti?

Tetoval som kopu bizarných vecí, ale nie všetky sú vhodné na zverejnenie. Medzi tie top patrí napríklad veľká rodinka, ktorá pozostávala z rastamana fajčiaceho joint, Šmoulinky a Gargamela. Podotýkam, že to bola kerka s veľkosťou 30×30 centimetrov. Ďalší môj klient si u mňa chcel dať vytetovať na čelo cintorín. To som odmietol a namiesto toho sme spravili veľký mesiac, samozrejme na to čelo.

Aké tetovanie si ešte odmietol? A ak aj niečo odmietneš, tak z akého dôvodu?

Odmietol som zopár požiadaviek, ale to je nadlho. Nejaké konkrétne príklady by boli asi nevhodné na zverejnenie. Ľuďom chcem priniesť do života prostredníctvom kerky iba dobré veci, nie tie zlé. Niekedy musí mať tatér viac rozumu ako zákazník (smiech).

tetovanie Adam Bandura
Zdroj: Adam Bandura

Máš pred a počas tetovania nejaký rituál? Púšťaš si napríklad muziku?

Samotný proces pripravovania vecí a stolíka je pre mňa trochu taký rituál. A áno, hudbu si zvyknem pustiť nahlas. Možno ju počujú aj moji susedia na prvom poschodí.

Stále ti tetovanie robí radosť alebo si už mal aj krízu?

Tetovanie mi prináša veľa radosti a vykašľať som sa na to chcel iba raz v živote. Mal som vtedy ťažké obdobie. Ale vďaka sebe, že som ho prekonal.

Avatar

Autorka je študentkou masmediálnej komunikácie, ktorá sa rada realizuje v oblasti online žurnalistiky. Fascinuje ju umenie v podobe kinematografie, literatúry, muziky a popkultúry. Čitateľom približuje rôzne témy a rada pracuje aj na rozhovoroch so zaujímavými ľuďmi.