5 vecí, vďaka ktorým ti pohyb zlepší život

5 vecí, vďaka ktorým ti pohyb zlepší život

Dievčatá väčšinou cvičia predovšetkým preto, aby si udržali peknú figúru a zatočili s prebytočnými kilami. Pravidelný pohyb však má aj rad ďalších benefitov, ktoré možno prekvapia. Prečítaj si, čo všetko nášmu telu prináša, a zamiluj si cvičenie ešte viac!

Endorfíny podporia pocit šťastia a zlepšia náladu

Pri pohybe sa zvyšuje produkcia endorfínov, takzvaných “hormónov šťastia”. Uvoľňujú sa z hypofýzy a putujú do mozgu, pričom okrem pocitu šťastia tiež spôsobujú zlepšenie nálady. Zároveň tieto zázračné hormóny pomáhajú tlmiť bolesť a sú považované za akési vnútorné opiáty, ktoré robia náš život príjemnejším.

Hladina endorfínov rastie už zhruba po desiatich minútach cvičenia. Ešte pol hodiny po ukončení aktivity je až desaťnásobne vyššia, ako keď je telo v pokoji. Rýchlosť nástupu endorfínov a ich množstvo však závisí aj od trénovanosti. U trénovaných ľudí dochádza k produkcii endorfínov v oveľa kratšom čase a vo väčšom množstve, než je tomu v prípade víkendových športových nadšencov.

Sexy telo = vyššie sebavedomie

Vďaka pravidelnému pohybu sa nám zlepšuje kondícia a mení sa aj naše telo. Zvýši sa navyše variabilita šatníka. Konečne si budete môcť dovoliť aj kratučké kraťasy, v ktorých v lete vyniknú vaše krivky.

Lepšia psychika a pokojný spánok

Za nekvalitným a nedostatočným spánkom stojí veľmi často stres a narušená psychika. Pravidelné cvičenie je práve skvelým pomocníkom v boji proti stresu, depresii či úzkostiam a prináša tak aj zlepšenie kvality spánku. Konečne sa zbavíte stresu a budete sa cítiť v oveľa lepšej kondícii!

Ak vás trápi horší spánok, okrem pohybu môžete vyskúšať tiež doplnok SWEET SLEEP. Unikátna kombinácia bylín na čele s valeriánou lekárskou a medovkou podporuje zdravý spánok a telo získava dostatok priestoru k načerpaniu energie do ďalšieho dňa.

VYSKÚŠAJ SWEET SLEEP

Nabite sa nekonečnou energiou

Myslíte si, že energiu pri cvičení len vybíjate? Opak je pravdou! Pravidelná dávka športu vám naopak prinesie obrovskú dávku energie. Aj keď sa dostaví únava, bude to únava príjemná, ktorá povedie k zvýšeniu celkovej kondície a lepšiemu zdraviu. To je veľký rozdiel oproti únave, ktorá prichádza z nervov, prebytočných kíl a ničnerobenia!

Užite si svoj vnútorný pokoj

Po určitej dobe pravidelného cvičenia zistíte, že ste zrazu zabudli na starosti v práci, problémy v rodine aj ďalšie nepríjemné veci, ktoré vás denne trápili. Cvičenie je totiž akousi aktívnou formou meditácie. Pri fyzickej aktivite sa sústredíme len na pohyb vlastného tela, zabúdame na to, čo sa deje okolo. A to každý človek v dnešnej uponáhľanej dobe čas od času potrebuje. Pri pravidelnom cvičení sa nám tak podarí byť ďaleko pokojnejšími a sústredenejšími.

Vlastne akákoľvek forma cvičenia a pohybu pomôže zlepšiť kondíciu, uľaviť od stresu, zlepšiť psychiku a urobiť ďalší krok k ceste za vysnívanou postavou.

Najdôležitejšie je, aby pohyb prinášal radosť, úsmev v tvári a bavil nás. Potom ešte len príde vytúžené ovocie. Nemusíte hneď trhať rekordy v posilňovni, aj svižnejšia prechádzka s príjemnými ľuďmi môže byť to pravé orechové. A keď vás to chytí, tak s postupným zvyšovaním kondície potom môžete zabehnúť aj maratón.

Dôležité je, aby ste si pohyb do svojho režimu naplánovali a zaviedli v ňom pravidelnosť. Ak začínate, tak pomaly, ale isto. Zacvičiť si môžete aj doma pri videu s našou trénerkou Mišou.

ZACVIČ SI PRI VIDEU

 

Text je publikovaný v spolupráci s Ladylab.cz

Avatar

Autor:

Editor magazínu Klocher – vyštudoval masmediálnu komunikáciu na Univerzite sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Je občasným fotografom a kameramanom. Píše o filme a uskutočňuje rozhovory na celospoločenské témy. Za rozhovor „Moderátor Václav Moravec: Nenávidíme cudzincov, ale vládnu nám Slovák a Polojaponec“ bol ako spoluautor nominovaný na Novinársku cenu 2018 a na Cenu nadácie otvorenej spoločnosti.