Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

4Ocean: Príbeh náramku z recyklovaného odpadu

Znečistenie prírody a oceánov je téma, ktorá v nás rezonuje stále viac.

Dobre, oceány nám Slovákom síce nie sú blízke, ale pokojne si to môžeme pretransformovať na naše podmienky. Skutočnosť, že ľudia sú schopní počas prechádzky v prírode odhodiť odpad na zem, len tak, bez hanby, je otrasná. Smutný je aj neporiadok okolo samotných odpadkových košov – naozaj nie sme schopní trafiť sa do otvoru? Island, Švédsko, Švajčiarsko, Nórsko či Nový Zéland patria medzi najčistejšie krajiny sveta, zatiaľ čo my sa teda vôbec nemáme čím chváliť.

Možno ste minulý rok natrafili na video, v ktorom labuť z rieky vyberá odpad. Smutný pohľad na túto scenériu nepochybne (snáď) mnohým otvoril oči a uvedomili si, že pre záchranu planéty treba niečo robiť. Je najvyšší čas.

Teda vlastne nie, už teraz je neskoro.

Veľká tichomorská odpadková škvrna

V Tichom oceáne pláva obrovský plastový ostrov, ktorý je väčší ako Francúzsko, Nemecko a Španielsko dokopy a stále sa zväčšuje. Hovorí sa o ňom ako o „siedmom kontinente“.

Keďže sa Veľká tichomorská odpadková škvrna (GPGP – Great Pacific Garbage Patch), ako ostrov nazývajú vedci, nachádza v medzinárodných vodách, nikto sa k nemu nehlási a nelikviduje ho. Môže obsahovať až 80-tisíc ton plávajúceho plastu. Mikroplasty sa ľahko dostanú do tráviaceho traktu morských rýb, vtákov, plazov aj cicavcov, väčšie kusy môžu spôsobiť ich uväznenie, problémy s pohybom či dýchaním, v dôsledku čoho živočíchy uhynú.

O jednom takomto prípade sme písali včera,žalúdku veľryby bolo až 8 kilogramov plastových vreciek a igelitiek.

Tieto skutočnosti boli hnacím motorom aj pre vznik hnutia 4Ocean.

Čo je 4Ocean?

Príbeh sa začal, keď sa dvaja kamoši, Alex SchulzeAndrew Cooper, vybrali na surfový trip na Bali, ktorý podľa ich slov zmenil nielen ich životy, ale aj osud oceánu.

Keď videli to obrovské množstvo odpadu, snažili sa zistiť, prečo s tým nikto nič nerobí. V jeden deň prechádzali rybárskou dedinou, kde rybári doslova tlačili svoju loď cez hromadu plastov, vyplavených na breh. Andrew s Alexom sa im snažili vysvetliť, že s tým niekto musí niečo spraviť, ak chcú aj naďalej chytať ryby, lebo inak v oceáne žiadne ryby nezostanú. Pokračovali s tým, že ich rybárske siete by boli tiež dobrým nástrojom na zachytávanie odpadu. Rybári im odpovedali: „My nedostávame peniaze za to, aby sme zbierali plast. Dostávame ich za to, aby sme chytali ryby.“

Surferi si po tejto skúsenosti uvedomili, že musia vytvoriť niečo, čo by mohlo financovať čistenie oceánu. Takto sa zrodil náramok 4Ocean.

Andrew Cooper a Alex Schulze, surferi, ktorí založili 4Ocean. Zdroj: facebook.com/4Ocean

4Ocean je globálne hnutie, ktoré aktívne odstraňuje odpad z oceánu a pobrežia a súčasne inšpiruje jednotlivcov, aby spoločne pracovali na čistejších oceánoch, a to prostredníctvom zakúpenia náramku 4Ocean, vyrobeného z recyklovaného odpadu. Náramok stojí 20 dolárov, v prepočte niečo vyše 17 eur.

4Ocen čistili oceán a pobrežia doposiaľ v 27 krajinách. Od svojho vzniku v roku 2017 z oceánov a pobreží vyzbierali 4 238 772 libier (takmer 2000 ton) odpadu.

Pozrite sa, ako vyzerá práca hnutia 4Ocean vo fotkách i videu:

[envira-gallery id=“63714″]

Zveřejnil(a) 4ocean dne Středa 21. března 2018

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií