fbpx
12 signálov, ktoré vám napovedia, že jete priveľa cukru

12 signálov, ktoré vám napovedia, že jete priveľa cukru

Sladké nápoje, koláčiky, sladkosti. Kto by tomu odolal? Ani sa nenazdáte a do vášho tela sa dostane priveľa cukru. Pozrite sa na 12 signálov, ktoré napovedajú, že by ste mali obmedziť cukor.

Väčšina ľudí si myslí, že priveľa cukru majú v krvi len cukrovkári. Vysokú hladinu cukru môže mať ktokoľvek a môže to viesť k cukrovke. Dôležité je, aby ste vedeli rozpoznať príznaky včas a prijať možné opatrenia. Poznáme 12 signálov, ktoré vám môžu indikovať, že konzumujete priveľa cukru.

Neustály hlad

Vysoká hladina cukru v krvi bráni glukóze dostať sa do krvi. Výsledkom je, že telo nedostáva energiu a vyžaduje príjem jedla znova a znova. Niečo zjete a stále pociťujete hlad, je to ako začarovaný kruh.

Zvýšená únava

Telo používa energiu neúčinne a bunky nedostávajú palivo, ktoré potrebujú. Človek sa často bezdôvodne cíti unavený. Odpozorujte si to v dni, keď nechodíte spať neskoro alebo nie ste unavení.

Časté močenie

Ak je v tele priveľa cukru, obličky neabsorbujú tekutiny. Preto sa telo snaží vyrovnávať koncentráciu glukózy v krvi a bunkách, rozpúšťa krv s intracelulárnou tekutinou. Takto sa glukóza upravuje do normálu a výsledkom je časté močenie.

Sucho v ústach, nadmerný smäd

Sucho v ústach a nadmerný smäd sú zodpovedné za závažnú stratu tekutín. Hypotalamu (podlôžko), ktorý hodnotí úroveň dehydratácie a spôsobuje smäd, vyšle príslušný signál do mozgu. Nezabúdajte, že najlepším liekom na uhasenie smädu je čistá voda. Mali by ste sa vyhýbať sladkým nápojom.

Strata hmotnosti

Vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje, že môžete schudnúť v krátkom čase, aj keď jedlá obsahujú veľa kalórií. Existuje pre to niekoľko dôvodov:

  • strata tekutín vzhľadom na časté močenie vedie k nízkej úrovni tekutín v celom tele, čo  spôsobuje chudnutie
  •  ak je hladina inzulínu nedostatočná na glukózový metabolizmus, telo sa prepne na spaľovanie tukov
  • veľké množstvo moču vďaka vysokej hladine cukru spôsobí, že telo strávi viac kalórií -> týmto spôsobom sa telo snaží vyhodiť prebytok glukózy

Infekčné choroby

Na rad prichádzajú infekcie močových ciest a kvasinkové infekcie, ktoré sa môžu vyskytnúť u žien aj u mužov. Častejšie sú u žien s priveľkým množstvom cukru v krvi a s cukrovkou. Priveľa cukru vytvára priaznivé prostredie pre rozmnožovanie kvasiniek a baktérií.

Suchá pokožka

Suchú pokožku môžete mať vďaka vysokému množstvu cukru v krvi  kvôli rôznym dôvodom:

  • nadmerné močenie dehydruje telo do takej miery, že pleť sa stáva suchou
  • kožné problémy na nohe sú znakom aterosklerózy (zúženie tepien a zníženie krvného obehu), choroby často sa vyskytujúcej u diabetikov
  • poškodené nervy môžu narušiť normálnu činnosť potných žliaz a ich vplyv na pokožku

Problémy s koncentráciou

Priveľa cukru zabraňuje glukóze dostať sa do buniek mozgu, takže mozog má ťažkosti v získavaní energie, čo nepriaznivo ovplyvňuje rýchlosť myslenia a rozhodovania.

Rozmazané videnie

Rozmazané videnie je výsledkom dehydratácie v dôsledku vysokej hladiny cukru v krvi, čo ovplyvňuje aj bunky oka. Oko sa deformuje a stráca schopnosť správne vidieť.

Pomalé hojenie rán

Deje sa to kvôli cievnemu poškodeniu v dôsledku vysokej hladiny cukru. Vedie to k zhoršeniu krvného obehu najmä v končatinách a nedostatočnej výžive tkanív.

Impotencia

Ťažkosti udržania erekcie sa môžu tiež vyskytnúť na pozadí veľkého množstva cukru v krvi. Zdravá erekcia vyžaduje zdravé nervy, dobrý prietok krvi a správnu rovnováhu hormónov.

Podráždenosť

Podľa výskumu sú ľudia s vysokým obsahom glukózy v krvi viac podráždení, nervózni a majú sklon k depresii. Podráždenosť a nervozita zmizne, keď si dajú niečo sladké (napr. čokoládu, koláč,…).

Mozog závisí na rovnakom prísune glukózy a ostré skoky v prísune negatívne ovplyvňujú jeho činnosť. Výsledkom je zmena nálady k horšiemu. Vďaka týmto signálom môžete identifikovať či konzumujete priveľa cukru a či by ste mali zmeniť svoje stravovacie návyky.

Zdroj: brightside.me

Google+ Linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*