Je známe, že priemerný vek prvorodičiek stále stúpa a nie je to len módnou záležitosťou. Nový výskum odhalil, v ktorom veku je materstvo najideálnejšie.

Reklama/advertisment

Viete, aký vek je ten pravý na to, aby ste sa stali mamou? Nový výskum ukázal, že vek 35 so sebou prinášame veľké výhody.

Reklama/advertisment

Ženy vo veku 30 až 40 rokov sa cítia oveľa bezpečnejšie a odhodlanejšie, a tak sa vo svojich vzťahoch cítia oveľa lepšie. Na druhej strane je však tehotenstvo po 35-tich rokoch považované za riskantné a niektoré ženy sa mu bránia. Veda však objavuje výhody spojené s neskorým tehotenstvom.

Reklama/advertisment

pregnant

Už skôr bolo preukázané, že mať dieťa po 35-tich rokoch, predlžuje dĺžku života. Dnešná nová štúdia vykonaná na Univerzite v južnej Kalifornií ukazuje, že pôrod po dosiahnutí veku 35 zlepšuje duševné schopnosti matky.

K tomuto záveru prišli vedci potom, ako urobili niekoľko testov na 830 ženách po menopauze. Všetky účastníčky boli testované na plánovanie, vizuálne vnímanie, verbálnu pamäť, sústredenie a pozornosť. Zistilo sa, že ženy, ktoré mali svoje prvé dieťa po 24 rokoch, fungovali lepšie na testoch duševnej čulosti, riešení problémov a verbálnych zručnostiach v porovnaní s tými ženami, ktoré sa stali matkami vo veku od 15 do 24 rokov. Tie, ktoré mali svoje posledné dieťa po 35, mali lepšiu verbálnu pamäť a poznanie.

Aký je dôvod, že sú tieto ženy psychicky ostrejšie, odolnejšie?

Súvisí to s nárastom hormónov počas tehotenstva – estrogén a progesterón, ktoré majú priaznivý vplyv na chémiu mozgu a funkciu, a to najmä v prípade, keď nastalo posledné tehotenstvo v neskoršom veku.

Rozhodovanie o tom, kedy má mať žena dieťa, nie je je jednoduché a má svoje výhody i nevýhody v každom veku. Aj preto odporúčame poradiť sa o tom so svojím lekárom.

Zdroj: brightside.me