Poznáte maličké žlté, oranžové až červené plody, ktoré sú plné vitamínu C? Ide o rakytník. Jeho plody sú veľmi prospešné pre zdravie a využíva sa aj v kozmetike.

Reklama/advertisment

Celým názvom rakytník rašetliakový je tŕňový ker s úzkymi listami a s malými oranžovými plodmi, ktoré obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Už z jednej bobule získame dennú dávku vitamínu C. Vďaka vysokému obsahu céčka sa nazýva citrónom severu (pochádza z Ruska) a rastlinou budúcnosti.

Reklama/advertisment

Okrem vitamínu C, je toto ovocie bohaté aj na vitamíny A, B, D, F, K, P. Taktiež obsahuje horčík, železo, draslík, mangán a aminokyseliny. 

Reklama/advertisment

Rakytník posilňuje imunitný systém a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Pomáha proti únave a navodzuje lepšiu náladu.

Výhodou je, že rakytník zabraňuje vypadávaniu vlasov a je vhodný na očistenie organizmu. Priaznivo pôsobí aj na regeneráciu pokožky, čo je hlavným dôvodom jeho využitia v kozmetike. Rakytníkový olej sa používa pri poškodeniach kože (napr. pri popáleninách alebo drobných poraneniach, dokonca dokáže vyhladiť jazvy po operáciách), pri omrzlinách aj ako tlmič bolesti. Je dobrým pomocníkom proti akné a proti alergiám. Ľudia aj deti s citlivou pokožkou by mali používať rakytníkový olej do kúpeľa, pretože zabraňuje vysušeniu pokožky a zlepšuje jej kvalitu.

Vnútorné užívanie tejto super potraviny ma pozitívne účinky na činnosť pečene, slinivky, podporuje trávenie a hojenie žalúdočných vredov, dobre pôsobí pri hemeroidoch. Podporuje normálnu funkciu prostaty. Dokonca boli v rakytníku objavené protinádorové účinky.

Rakytník môžete konzumovať priamo zo stromu, môžete si z neho urobiť čaj, džem alebo rôzne nátierky či pretlaky. Obľúbenou pochutinou je rakytníková šťava, ktorá má svoju špecifickú chuť a môžete ju riediť s vodou namiesto sirupu alebo si ju pridať do čaju. Rakytník naložený v mede je tiež veľmi chutnou vitamínovou bombou, ktorá vám určite zachutí.

Skúste zaradiť túto super potravinu do svojho jedálnička a uvidíte, že budete zdravší.

Zdroj: bylinky.zdrave.cz

Foto: pixabay.com