Chcete zistiť, akého muža máte vedľa seba? Pomôže vám výskum Carla Gustava Junga, ktorý určil týchto päť základných typov mužov.

Reklama/advertisment

Carl Gustav Jung sa domnieval, že každý človek je obdarený nejakými vrodenými archetypmi, ktoré sú zodpovedné za jeho správanie. Tieto archetypy sú uložené v našom vedomí a obsahujú skúsenosti mnohých generácií. Podľa toho rozlišujeme týchto 5 typov mužov:

Reklama/advertisment

Hrdina

Archetyp hrdinu má nekonečné množstvo životov a nezastaví ho ani smrť. Zdá sa mu, že je nekonečne silný a neporaziteľný a pevne si ide za svojím cieľom. Príkladom hrdinu je azda každý jeden herec v akčných filmoch, ktorý všetko zvládne a každého porazí. Tento archetyp hrdinu je súčasťou chlapskej psychiky, ktorá hľadá vlastné hranice na prekonávanie. Hrdina je však nedospelý bojovník.

Reklama/advertisment

Kráľ

Archetyp kráľa vyjadruje silu vonkajšej a vnútornej autority. Byť kráľom však nie je jednoduché a treba rozlišovať, aký je kráľ. Ak je kráľ dobrý a spravodlivý, tak sa kráľovstvu darí. Múdry kráľ je sebaistý, necíti sa byť ohrozený a ani nepotrebuje obdiv. Ak je však kráľ v nerovnováhe, môže sa stať slabochom či dokonca tyranom. Dobre to rozoznáte pri deťoch. Kráľ tyran na nich totiž kričí prípadne sa nezúčastňuje výchovy. Múdry kráľ deti učí k výchove, určuje priority, dáva mantinely, ale na druhej strane aj priestor.

Čarodej

Úlohou čarodeja je premenovať nepochopiteľné veci na pochopiteľné. Jeho archetyp je uvedomelý, vďaka čomu mu pomáha poznať hĺbku a zmysel svojho ja. Môže sa ale stať aj čarodejom ničiteľom ako guru či duchovný a vtedy ho môže premôcť pýcha. V zamestnaní títo ľudia vyčkávajú na pravý čas, kedy prídu s originálnym nápadom, ktorý každého prekvapí.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane…