Korenie je vhodný liek na viacero problémov. Poznáme 5 najlepších, ktoré vám pomôžu znížiť cholesterol a povzbudiť mozog.

Reklama/advertisment

Korenie sa používa na ochutenie jedál. Niektorí poznajú aj jeho liečivé účinky, robia si rôzne čaje, obklady alebo kloktadlá. Pozrite sa na 5 najlepších druhov korenia, ktoré majú liečivé účinky. Pri niektorých druhoch stačí, ak ho jednoducho pridáte do jedla, ako doteraz.

Reklama/advertisment

1. Kmín

Kmín je korenie, ktoré sa používa okrem ochutenia pečených zemiakov aj ako liek pri tráviacich ťažkostiach. Pri týchto problémoch upokojí žalúdok, zjednoduší trávenie a pomáha obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík. Pri problémoch s hnačkou pomôže rascová polievka, ktorá je najlepším receptom proti hnačke od starých mám.

Reklama/advertisment

Kmín obsahuje éterický olej, ktorý má antibakteriálne účinky. Toto korenie pomáha pri astme, proti kašľu či dokonca uľaví od menštruačnej bolesti. Obklad z teplého kmínového čaju zaberá aj na bolesť hlavy, ale aj ako liek pre kojencov pri boľavom brušku (podáva sa do mlieka a stačí malá lyžička do jednej fľašky). Čaj si pripravíte z rovnej lyžičky celého kmínu alebo pol lyžičky mletého a zhruba štvrť litra vody.

2. Klinček

Klinček je vhodný na dezinfikáciu a miestne znecitlivenie. Používa sa pri bolestiach zubov a ďasien: väčšinou sa používa vo forme tinktúry, ktorou potierate boľavé miesto, ale môžete ho žuvať aj celý. Klinčeková silica tlmí bolesť kĺbov a svalov, a preto je pridávaná do prípravkov na masírovanie.

Lyžičku klinčekov vylúhujte v pol litri vody (nechajte lúhovať 24 hodín). Vodu môžete použiť pri liečbe akné, na upokojenie pokožky, môžete ju piť pre zníženie cukru v krvi aj pre celkové posilnenie.

Ak chcete inhalovať pri problémoch so zápalom priedušiek, tak stačí ak do horúcej vody pridáte okrem soli aj klinčeky (asi 5 ks na liter vody). Vodou neriedenú tinktúru môžete môžete použiť aj ako repelent proti komárom a kliešťom.

3. Majoránka

Majorán (majoránka) je vhodný liek pri nespavosti, nervozite či strese, pretože upokojuje a posilňuje nervy. V stredoveku sa dokonca toto korenie používalo ako liek na nešťastnú lásku. Majoránka zlepšuj trávenie, pomáha s plynatosťou, pri kolikou a hnačke. Ako korenie sa hodí do ťažších jedál, pretože zvyšuje tvorbu žlče a žalúdočných štiav, vďaka ktorým to telo dokáže ľahšie spracovať.

Okrem iného má protizápalové účinky, takže ju môžete používať aj ako kloktadlo pri bolestiach hrdla, ako obklad na rany. Obklad pripravíte z čaju: 1-2 lyžičky sušeného majoránu a štvrť litra vriacej vody. Liečivé účinky tejto rastliny môžu využívať aj tehotné ženy.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane.