Reklama/advertisment

Nie je žiadnym tajomstvom, že kvalitný spánok je kľúčom k dobrému zdraviu. Väčšina ľudí si myslí, že osem hodín spánku je to, čo je potrebné, zatiaľ čo menšia časť ľudí tvrdí, že postačí len šesť.

Reklama/advertisment

Pozrieme sa na výsledky experimentu, ktorý priniesol negatívne účinku nedostatku spánku.

Sarah Chalmers je 46-ročná žena z Veľkej Británie, ktorá sa nedávno zúčastnila experimentu o spánku. Cieľom výskumu bolo lepšie vysvetliť dôsledky nedostatku spánku. Na začiatku experimentu vedci analyzovali stav pokožky Sarah pomocou skenovania tváre. Na konci experimentu jej póry boli zdvojnásobené a jej pleť vyzerala začervenaná.

Reklama/advertisment

„Vyzerala som oveľa staršie, ako je môj vek 46. Pod mojimi očami boli čierne kruhy, moja pleť bola nevýrazná, s pórmi tak rozšírenými, že  som ich  mohla vidieť z diaľky. Na začiatok to všetko preč, niekoľko bodiek sa začalo objavovať na mojej brade. Bola som veľmi rýchlo unavená a podráždená. Nenávidela som vidieť svoj odraz,“ uviedla Sarah.

Počas prvej časti experimentu, Sarah spala viac ako štyri hodiny cez noc (od 2 do 6 hodín). Počas tohto obdobia povedala, že sa necíti unavená, ale tiež nemala pocit, že by si mala oddýchnuť. „O 3 poobede každý deň som mala divný pocit, ako po opici,“ povedala.

V druhej fáze experimentu, Sarah spala päť a pol až šesť hodín večer v priebehu týždňa. V polovici týždňa si všimla niektoré zmeny – začala byť unavená rýchlejšie a začala jesť častejšie sladké čím získala výbuchy energie.

Lekári vysvetlili tieto udalosti takto: „Nedostatok spánku vedie k produkcii kortizolu – stresového hormónu. To robí človeka viac podráždeným. Nedostatok spánku aktivuje tukové žľazy, čo vedie ku kožným problémom. Nedostatok odpočinku v noci zastaví produkciu rastových hormónov, ktoré obnovia systémy tela na ich optimálnu úroveň.“

experiment1

V záverečnej fáze experimentu išlo o obnovenie normálneho plánu spánku (8-hodinový spánok). Sarah spala nie menej ako osem hodín cez noc – a na pozitívne výsledky nebolo treba dlho čakať. V priebehu týždňa, jej problémy s pleťou zmizli a ona bola menej podráždená.

experiment2

Takže milé dámy, ak chceme byť krásne, mali by sme si dopriať 8-hodinový spánok. Nie darmo sa hovorí sa, vyspať sa do krásy. Tak by sme si mali prácu alebo povinnosti rozložiť, neponocovať a vyspať sa do ružova.

Zdroj: brightside.me